• H-1116 Budapest, Galvani u. 2., III. floor (Újbuda Medical Center building - entrance from Galvani út)

No taboos about incontinence2020.08.10., 22:42

Painless, outpatient laser treatment can almost certainly be effective against incontinence - but only if the patient sees a specialist in time. This is made very difficult by the - completely unjustified - sense of shame that accompanies the symptom. Incontinence is one of the main areas of expertise of Perfect Laser's laser specialist, Dr Jenő Fenyőházi, an obstetrician-gynaecologist, who was interviewed on the subject. Dr. Fenyőházi's gynaecology clinic is open to women who are experiencing urinary problems.

Mik az inkontinencia tünetei?

Kevesen tudják, de több típusú inkontinencia (hétköznapi nevén vizelettartási probléma) is létezik, ezek közül a leggyakoribb a stressz típusú inkontinencia. Ennek az első tünetei, hogy a hölgyek mozgás közben, például lépcsőjáráskor vagy futás, tornázás, egyéb sportolás során azt észlelik, hogy el-elcseppen a vizeletük.

A másik gyakori tünet, hogy gyakran és hirtelen lép fel vizelési inger – ez a sürgősségi típusú inkontinenciára jellemző. Emögött gyakran már betegségek, például hólyagkő vagy gyulladásos tünetek állhatnak, így a sürgősségi inkontinencia bizonyos esetekben akár antibiotikumos kezeléssel is gyógyítható.

Ha az inkontinencia oka az ösztrogénhiány, kialakulhat a szeméremtesti fokozott pigmentáció. Ezen is, és az idejében kezelt stressz-inkontinencián is jelentősen javíthat a lézeres kezelés.

Milyen tényezők állhatnak a háttérben?

A hüvelyi szülést követően – főként, ha nagy a magzat vagy gátvédelem mellett zajlott a szülés – gyakran előfordulnak vizelettartási panaszok, amelyek akár a fiatalabb korosztályt is érinthetik. Mostanában „divatos”, hogy gátmetszés nélkül szülnek a hölgyek, de ennek van hátulütője is: az a tapasztalatom, hogy ezekben az esetekben későbbiekben nagyobb eséllyel alakulnak ki vizelettartási panaszok. Meglepő, de az inkontinencia különböző formái akár olyan nőknél is előfordulhatnak, akik soha nem is szültek.

A másik tényező az ösztrogénhiány, amely jellemzően a menopauza időszakában alakul ki. Amikor változó korba kerülnek a hölgyek (45 év felett), a női hormonszint csökken, ezért a húgycső záróizomgyűrűje kicsit sorvadni kezd, és máris kialakulhat a vizelettartási zavar.

Mely kiváltó okokat lehet kezelni?

A legjobban kezelhető, és egyben leggyakrabban előforduló típus a stressz-inkontinencia: gyógyszeres kezelés, ösztrogénpótlás, de akár a műtéti megoldás is szóba jöhet.

A legújabb módszer a lézeres hüvelykezelés, amely nemcsak hogy szinte teljesen mentes a fájdalomtól és egyéb kellemetlenségektől, hanem ambuláns is, azaz egyáltalán nem igényel kórházi befekvést. Mivel az inkontinenciával kapcsolatos panaszok nagy részét az okozza, hogy a kor előrehaladtával a húgyhólyagot alátámasztó kötőszövet meggyengül, a kezelés akkor lehet hatékony, ha sikerül ezeknek a szöveteknek a rugalmasságát javítani, visszaállítani. A  lézersugár stimuláló hatása éppen ezt eredményezi: a kötőszövetek rugalmasságát biztosító kollagénrostok termelődése visszaáll, így ismét feszessé válik a hüvelyfal és a zárizomgyűrű.

Hogyan diagnosztizálják ezt az állapotot?

Természetesen léteznek műszeres vizsgálatok, ilyen például az ún. urodynamiás vizsgálat, amely során a hólyagban kialakuló nyomást határozzuk meg nyugalmi állapotban és a hólyag telítődésénél is), de legtöbbször már a beteg panaszai alapján, egyszerű nőgyógyászati vizsgálattal megállípítható az inkontinencia valamely formája.

Miért jobbak a Perfect Laser kezelései, mint a hagyományos kezelések?

A hagyományos műtéti kezeléseknél a műtéti terület hegvonal képződésével gyógyul, ráadásul ezek a beavatkozások legtöbbször altatásban történnek, amelyhez átlagosan két napos kórházi tartózkodás szükséges.

Perfect Laser egy Fotona típusú készülékkel dolgozik, amely úgynevezett lágy-, vagy erbium lézert használ – ennek köszönhetően a terület hegesedés nélkül gyógyul. Ennek elődje a széndioxid lézerkezelés, amely azonban jóval nagyobb szövetroncsolódást eredményezett, mint az erbium típusú Fotona lézerkészülékkel végzett kezelés.

Így tehát műtét nélkül is jó eredményeket lehet elérni,  ám arra érdemes figyelemmel lenni, hogy minimum két, de sokszor inkább három-négy kezelésre is szükség lehet. (A Perfect Laser Inkontinencia-kezelésének ára két kezelést tartalamaz!)

Hogyan kell elképzelni egy ilyen lézerkezelést?

Nagyjából úgy, mintha a hölgy rákszűrésre menne. A hüvelybe egy hüvelyi üvegspekulumot helyezünk, és ebbe tesszük bele a lézerfejet. A kezelés három különböző lézerfejjel történik, enyhe hőhatáson kívül különösebb kellemetlenséggel nem jár. Természetesen, ha a beteg nagyon érzékeny, helyi érzéstelenítésre is van lehetőség.

Az IncontiLase inkontinencia-kezeléssorozat két alkalomból áll, a második kezelést az első után 4-5 héttel végezzük, a beavatkozások pedig nagyjából 20-25 percig tartanak.

Miért fontos a vizelettartási panaszok mielőbbi kezelése?

Minél előbb kap szakszerű kezelést a beteg, annál jobbak a kezelési eredmények. Amint érzi a páciens, hogy elcseppen a vizelete, érdemes mindjárt orvoshoz fordulni – kezdeti stádiumban ugyanis teljes gyógyulás valószínűsíthető.

Amint az inkontinencia úgynevezett kevert típusúvá válik (ez későbbi stádiumban fordul elő, amikor a stressz- és sürgősségi inkontinencia tünetei is megfigyelhetők), már csak részleges javulást lehet elérni a lézerkezelésekkel. Ezért szükséges  – nem győzöm hangsúlyozni – a korai stádiumú kezelés.

Milyen következményei lehetnek a kezeletlen inkontinenciának?

Az egyik következmény a fenti bekezdésből következtethető: a későn kezelt inkontinencia nem gyógyítható száz százalékosan: a beteg akár arra is szorulhat, hogy állandóan betétet kell hordania, ami esetenként kellemetlen szaggal is járhat. Az ilyen tünetekkel küszködő hölgyek gyakran panaszkodnak arra, hogy nem tudnak felhőtlenül elmenni színházba vagy moziba, de akár buszra, villamosra is szorongva szállnak föl.

Mit lehet tenni megelőzésként?

Hüvelyi szülést követően, már a harmadik-negyedik naptól lehet intimtornát végezni, illetve nálunk, a Perfect Lasernél létezik egy lézeres hüvelykondicionáló kezelés, amelyet a szülést követő fél év–egy év elteltével már igénybe lehet venni. Ez csupán egyetlen kezelésből áll, és olyankor végezzük, amikor a hölgy még panaszmentes – így megelőzhető a vizelettartási probléma.

Később pedig, ha a páciens már a menopauza időszakába kerül, ajánlott az ösztrogénpótlás az előbb említett lézeres kezeléssel kiegészítve, valamint a menopauza után előforduló hüvelysorvadás gyógyítására a Fotona lézerkezelések egy másik típusa nyújt megoldást.

Éppen ezért azt javasolnám a hölgyeknek, ne halogassák a szakemberhez fordulást, kérjenek időpontot orvosuktól minél előbb, akár már a szülést követő időszakban!

The first step

Consultation inquiry

Take the first step towards a better quality of life.

You can leave a message on each of our treatment subpages, but of course you can also ask us anything using the form/phone number below!

Appointment / Inquiry