• H-1116 Budapest, Galvani u. 2., III. floor (Újbuda Medical Center building - entrance from Galvani út)

Postpartum vaginal distension - preventable, reversible?2020.08.10., 22:36

"Well, I'm a bit incontinent, but two beautiful children make up for it!" - Do women really have to pay for childbirth by ruining their health? Our expert says absolutely not! It's true that during childbirth the vagina dilates to almost twice the size it was ever capable of.
Az is nyilvánvaló, hogy ez maradandó változtást okoz. De hogy aztán ez a változás jár-e olyan következményekkel, mint például a szexuális élet minőségromlása vagy az inkontinencia, esetleg hólyagsérv vagy a méh előesése, az nagyban függ attól, hogy mit tesz a kisgyermekes nő a hüvelyi szövetek rugalmasságának megőrzéséért, visszanyeréséért. Merthogy a hüvely regenerálása lehetséges, a szülés káros szöveti következményei minimalizálhatók vagy visszafordíthatók. Hogy hogyan, arról Dr. Szegi József szülész-nőgyógyászt kérdeztük.


Mi történik a hüvelyi szülés során?

Számtalan tanulmány született a szülés magzatra gyakorolt hatásairól, kevésbé feldolgozott kutatási terület a fordítottja: az a hatás, amelyet a magzat fejt ki a hüvelyre, amikor áthalad a szülőcsatornán. Pedig ez a hatás kettős: fontos beszélni egyrészt az azonnali, a szülés során gyakorolt hatásról, másrészt a későbbi következményekről. Annyit előrevetíthetünk, hogy mindkettő ellen sokat tehetünk. Azért ajánlom feltétlenül az alábbiak elolvasását minden anyának, mert a közhiedelemmel ellentétben a gyermeknevelés csodálatos élményéért egyáltalán nem kell a női egészség megromlásával fizetni!

Milyen hatással van a szülés a hüvelyre?

A magzat áthaladása során az addig 2-3 ujjnyira (kb. 6 cm) tágítható hüvely a magzat koponyájának átmérőjével megegyző (kb. 10 centiméteres) szélességűre tágul, viszonylag rövid idő alatt. Még szembetűnőbb a változás, ha a szülőcsatorna belső kerületét vesszük figyelembe: a nyugalmi helyzetben mérhető, átlagosan 20 cm kerületű szülőcsatornán kell áthaladnia a magzat átlagosan 30 cm kerületű koponyájának. A hüvely fala persze rendkívül rugalmas, jól bírja ezt az igénybevételt, de óhatatlanul sérül is.

Mely esetek hajlamosítanak jobban a hüvelytágasságra?

Minél nagyobb a magzat, minél gyorsabb lefolyású a szülés, annál nagyobb igénybevételnek van a hüvely kitéve. Az életkor sem közömbös: gyakrabban figyeljük meg hüvelytágasság kialakulását az utóbbi időkben, mert a hölgyek egyre idősebb korban szülnek, amikor a szöveti rugalmasság már nem a régi. A gátmetszés elhagyása („gátvédelem melletti szülés”) is fokozza a szülés utáni tág hüvely kialakulásának esélyét. Pedig a gátmetszés utáni varrással lehetőség van a hüvely szűkítésére is.

Mire figyeljenek az anyák közvetlenül szülés után, és milyen betegségek/tünetek alakulhatnak ki később?

A gondok először a szülés utáni nemi életben jelentkezhetnek. Néha csak az a kevéssé körvonalazott benyomás alakul ki, hogy az együttlét „már nem a régi”, néha – szerencsés esetben – a párban van elég nyitottság és bátorság ahhoz, hogy konkrétan kimondják, tágabbnak érzik a hüvelyt.

A szexuális diszharmónia azonban csak az egyik következmény. A szülés szerepet játszhat a vizelettartási rendellenesség (inkontinencia) kialakulásában, amit a húgyhólyagot alátámasztó szövetek rugalmasságának csökkenése okoz. Ugyanez az oka a méh esetleges süllyedésének, előreesésének. Utóbbi problémák nem rögtön a szülés után jelentkeznek, és általában nem is ez az egyetlen okuk.

Mindezek miatt a szülést követő időszak egészségmegőrző szemlélete nem csak arra kell irányuljon, hogy a kismama testsúlya, derékbősége ne változzon, hanem arra is, hogy a hüvelye őrizze meg szülés előtti állapotát.

Melyek a hüvelyregenerálás bevált módjai?

A hüvely izomzatát, szöveteit regeneráló, illetve edző eljárások már régóta ismeretesek. A különféle stimuláló eszközöknek se szeri, se száma (gésagolyók, intelligens hüvelyedző szerkezetek, stb.) Ezekben a manapság már elfogadott gyógyászati segédeszközökben közös, hogy napi rendszerességgel kell használni őket hónapokon keresztül.

Mivel kötőszöveteink – így a hüvelyizomzat – rugalmasságáért a kollagén nevű rostos fehérje felel, fontos a hüvelyi hám mélyebb rétegeiben levő kollagén állagmegőrzése, sőt újraképzése is. Erre jelent jól bevált megoldást a lézeres kezelés. A lézer stimuláló hatására a meggyengült kollagénrostok megerősödnek, hosszú távon pedig újra is épülnek. A hüvely és a kismedence szövetei visszanyerik rugalmasságukat, a hüvely újra feszes lesz, a húgyólyag és a méh pedig visszakapják alátámasztásukat.

Miért korszerűbb és hatékonyabb a Perfect Laser kezelése?

A kollagénállományt két módon érheti el a lézerfény. A régebbi eljárás (CO2, azaz széndioxid lézer) négyzetcentiméterenként mintegy száz tűszúrásnyi lyukat éget a hüvelyhámba, és ezen keresztül éri el a mélyebben lévő kollagént.

A Perfect Laser kezelése esetében viszont – amelyet az orvosi lézerek területén élvonalbeli Fotona cég készülékével végzünk – a lézersugárnak olyan a hullámhossza, hogy akadálytalanul áthatol a hám felszíni rétegein, és direkt hatást fejt ki az irhában a kollagénre. Mondanunk sem kell, mennyivel kíméletesebb ez a módszer.

Minderre tekintettel azt javasolom a hölgyeknek, ne halogassák a szakemberhez fordulást, kérjenek időpontot orvosuktól minél előbb, akár már a szülést követő időszakban, és mindenképpen fontolják meg a Fotona lézerkezelést!

The first step

Consultation inquiry

Take the first step towards a better quality of life.

You can leave a message on each of our treatment subpages, but of course you can also ask us anything using the form/phone number below!

Appointment / Inquiry